5 spôsobov, ako podcasty pomáhajú značkám dosahovať výsledky

Prečo sa firemné podcasty tešia stále väčšej obľube? Azda najpodstatnejším dôvodom je ich nízka cena. Podcast dokáže firme priniesť zanietených fanúšikov a trvalo udržateľný marketingový priestor za zlomok nákladov menšej jednorazovej kampane.

Navyše, kvalitne prevedený podcast prepožičiava značke dôveryhodnosť, rozširuje dosah publika a pomáha jej hlbšie sa prepojiť so svojimi zákazníkmi. Na strane podcastov stoja jasné čísla. Podľa štúdie BBC Global News (2019) podcasty zvyšujú ohľaduplnosť k značke o 57 % a povedomie o značke o neuveriteľných 89%.

V tomto článku sa pozrieme na 5 firiem, ktoré šikovne využili podcasty na dosiahnutie svojich biznis cieľov. Tu sú dôvody, prečo by podcasty mali zaujímať aj vašu firmu.

Žena rozprávajúca do mikrofónu pri nahrávaní podcastu

1. Spustite nový produkt

Podcasty sa ukázali byť cenným nástrojom pri spustení nového produktu. Svoje o tom vie aj jedna z najväčších amerických spoločností Walmart (niečo ako naše Tesco). Tá sa rozhodla podporiť spustenie novej módnej značky Free Assembly vlastným podcastom Who What Wear (Kto – čo nosí).

Spoluzakladateľka podcastu Hillary Kerr stavila najmä na príbehy. Ako sama hovorí, “podcast je akoby zvukovým rozšírením webu. Webové a podcastové príbehy sú navzájom prepojené a odkazujú na seba.” Podcast odkrýva bežnému fanúšikovi nevšedný svet módy a krásy optikou dizajnérov, stylistov a iných odborníkov v oboch odvetviach.

Výsledok? Predaj pobočiek poháňaný módnou značkou z podcastu sa počas pandémie zvýšil o 80%. „Podcasty sú tak intímny zážitok, že sa s príbehom skutočne prepojíte,“ dodáva Kerr. "Nemôžem vám povedať, koľko ľudí mi poslalo správy po epizódách. Alebo si vypočuli našu epizódu s Evou Chen a potom vyšli von a kúpili si jej knihu. Ľudia sa stanú evanjelistami vecí, keď sa s nimi prepoja v príbehu.

Hillary Kerr - Who What Wear

2. Budujte autoritu

Aký veľký je rozdiel, keď vám kamarát pošle na narodeniny správu cez Facebook, alebo zdvidne telefón a osobne zagratuluje? Rovnako veľký rozdiel existuje v biznise medzi e-mailom a podcastom. Intimita ľudského hlasu ponúka osobný zážitok. A podcast jednoducho komunikuje snahu byť viac osobní.

Keď sa Spotify v roku 2019 stal platformou na distribúciu podcastov, priamo hodil rukavicu spoločnosti Apple. Neohrozenému kráľovi na poli podcastov. Spotify zaradil do svojej expanzívnej stratégie i vlastný podcast s názvom For the Record, ktorý mu mal pomôcť získať imidž “audioexperta” cez rozhovory s osobnosťami zo sveta hudby, podcastov a inovácií.

Výsledok? Podcast vzbudili obrovský záujem a Spotify sa stal do roka jednou z najväčších podcastových platforiem sveta. Dnes si na ňom môžete vypočuť neskutočných jeden a pol milióna podcastov.

Spotify - For The Record

3. Rozšírte dosah publika

Pre každú expandujúcu značku je dôležité neustále rozširovať dosah publika a osloviť nových zákazníkov. To si uvedomovala aj spoločnosť Slack, známa svojím nástrojom na tímovú komunikáciu. Spoločnosť sa rozhodla osloviť nové publikujem cez vlastný podcast Slack Variety Pack. Venuje sa práci, ľuďom, tímom a najmä pútavým príbehom z pracovného prostredia. Aká je etiketa v používaní emoji na pracovisku? Čo je silnejšie čaj alebo káva? Aké sú výhody a nevýhody práce v zahraničí?

Slacku sa podarilo z pomerne nudnej oblasti pracovného prostredia vytvoriť atraktívne námety na podcast, s ktorými sa vie stotožniť masa ľudí. Fungovala ich stratégia? Najlepšou odpoveďou sú čísla. Šou si počas prvých 15 epizód získala takmer 2 milióny poslucháčov.

Slack - Variety Pack

4. Prepojte sa hlbšie so zákazníkmi

Poznáte ten frustrujúci pocit, keď zavesíte príspevok na sociálne siete a počet lajkov môžete zrátať na dvoch rukách? Upútať zákazníkov je dnes ťažšie ako kedykoľvek predtým. Ako môže pomôcť firemný podcast?

Krásny príklad ponúka Zendium, populárna značka zubných pást vo Veľkej Británii. Spoločnosť sa rozhodla prepojiť so svojimi zákazníkmi cez krátky podcast s názvom Dve minúty Zenu od Zendia (2 minutes of Zen). Veď každý musíme ráno stráviť dve minútky čistením zubov. Tak prečo nevyužiť práve čas, keď zákazník používa váš produkt?

Šou ponúka rýchle a jednoduché tipy, ktoré môžete urobiť pri čistení zubov pre zdravú myseľ, telo a ústa. Čo všetko sa dá robiť pri čistení zubov? Veľa! Od posilňovacích cvičení v podrepe až po upokojujúce precvičovanie všímavosti. V podcaste vás prevedú tipmi poprední odborníci na zdravie a wellness. Odmenou pre Zendium sú autentické feedbacky od počúvateľov, ktorí sa rozhodli vyskúšať rady a sami prichádzajú s nápadmi na nové.

Zendium - 2 Minutes of Zen

5. Komunikujte so zamestnancami

Dobrá spoločnosť venuje svojim zamestnancov rovnako veľkú pozornosť ako zákazníkom. Od nástupu nových zamestnancov až po udržanie existujúcich, firemné podcasty môžu zohrať významnú úlohu vo vnútornej komunikácii každej spoločnosti.

Výborne to zvládla napríklad letecká spoločnosť American Airlines. Spoločnosť sa rozhodla spustiť podcast Tell me why (Povedz mi, prečo) potom, ako z interných prieskumov zistila, že zamestnanci sa chcú dozvedieť viac o firemných politikách. Podaktorí zamestnanci chceli vedieť, prečo boli niektoré trasy pridané alebo skrátené. Iní zas chceli vedieť viac o zdravotnej nezávadnosti nových uniforiem. American Airlines sa rozhodli priamo čeliť otázkam vo svojom podcaste. Moderuje ho viceprezident spoločnosti pre globálnu komunikáciu Ron DeFeo. Výsledok? Zistili, že keď ľudia majú odpovede, nemusia si ich vymýšľať a šíriť kadejaké dezinformácie. Navyše, podcast pomohol “poludštiť” v očiach zamestnancov aj samotného viceprezidenta.

American Airlines - Tell Me Why

Dáte šancu vlastnému podcastu?

Bez ohľadu na zameranie spoločnosti biznis podcast môže obohatiť takmer každú firmu. Ako prvé je dobré vytvoriť si základnú stratégiu. Aké sú ciele podcastu? Pre koho je určený a aký je účel jeho vytvorenia? Ako často ho budete nahrávať? Budete si volať hostí, alebo nie? Toto sú otázky, ktoré si potrebujete zodpovedať ešte pred nahraním prvej nahrávky.

Začnite od základu – hostingu pre váš podcast. Vocalio je prvý slovenský podcastový hosting, ktorý poskytne priestor pre uloženie vášho podcastu, a zároveň je aj mimoriadne efektívny nástroj na jeho manažment. Pomôžeme vám s registráciou podcastu na všetkých relevantných platformách ako Apple Podcasts, Google Podcasts alebo Spotify, umožníme vám jednoducho nahrať epizódy, zvoliť dizajn prehrávača, epizódy načasovať a následne sledovať podrobné štatistiky ich výkonnosti. A čo je najlepšie, jedine s Vocaliom môžete vložiť podcast aj do vášho firemného newslettru. Vocalio si môžete vyskúšať na celých 14 dní zdarma bez akejkoľvek viazanosti či záväzkov. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností je vám plne k dispozícii náš tím. Niet na čo čakať. Začnite už dnes!

Firemné podcasty Zdieľaj článok: